Artykuł sponsorowany

Jakie wyróżnia się rodzaje dodatków do oleju silnikowego i dlaczego się je stosuje?

Jakie wyróżnia się rodzaje dodatków do oleju silnikowego i dlaczego się je stosuje?

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów dodatków do oleju silnikowego, które mają na celu poprawę jego właściwości oraz wydłużenie żywotności silnika. Oto najbardziej popularne z nich.

Dodatki przeciwzużyciowe

Dodatki przeciwzużyciowe mają na celu zmniejszenie tarcia między elementami silnika, co prowadzi do mniejszego zużycia części i wydłużenia ich żywotności. Stosuje się je przede wszystkim w starszych silnikach, które mają już spory przebieg i są narażone na szybsze zużycie. Najpopularniejszymi dodatkami przeciwzużyciowymi są siarczek molibdenu oraz fosforan cynkowy.

Dodatki uszczelniacze

Dodatki uszczelniacze mają na celu zabezpieczenie silnika przed przeciekami oleju oraz wzmocnienie uszczelek. Stosuje się je głównie w przypadku starszych pojazdów, które mają problemy z utrzymaniem szczelności układu smarowania. Działają one poprzez zwiększenie objętości uszczelek oraz wypełnienie ewentualnych niewielkich ubytków.

Dodatki oczyszczające

Dodatki oczyszczające służą do usuwania nagromadzonych osadów i zanieczyszczeń z wnętrza silnika, co pozwala na lepsze działanie oleju oraz zapobiega powstawaniu nowych osadów. Stosuje się je zarówno w starszych, jak i nowszych silnikach, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie. Najpopularniejszymi dodatkami oczyszczającymi są tzw. detergenty, które rozpuszczają osady.

Dodatki modyfikujące lepkość

Dodatki modyfikujące lepkość mają na celu utrzymanie odpowiedniej lepkości oleju w różnych warunkach pracy silnika, co pozwala na lepsze smarowanie elementów oraz optymalne działanie układu smarowania. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku pojazdów eksploatowanych w skrajnych warunkach temperaturowych lub jeżdżących na długich dystansach.

Dlaczego warto stosować dodatki do oleju silnikowego?

Stosowanie dodatku do oleju silnikowego może przynieść wiele korzyści, zarówno dla samego silnika, jak i dla kierowcy. Oto kilka z nich.

  • Wydłużenie żywotności silnika

Dzięki zmniejszeniu tarcia oraz oczyszczeniu wnętrza silnika, dodatki do oleju mogą znacząco wydłużyć żywotność poszczególnych elementów oraz całego układu smarowania. W efekcie, cały silnik będzie działał lepiej i dłużej, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacji pojazdu.

  • Poprawa osiągów silnika

Dodatki do oleju mogą również wpłynąć na poprawę osiągów silnika, dzięki lepszemu smarowaniu oraz optymalizacji pracy układu smarowania. W efekcie, auto będzie jeździło płynniej, a jego moc oraz moment obrotowy mogą być nieco większe.

  • Oszczędność paliwa

Dzięki zmniejszeniu tarcia między elementami silnika oraz utrzymaniu odpowiedniej lepkości oleju, dodatki mogą również przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa przez pojazd. Choć oszczędności te nie będą spektakularne, na dłuższą metę mogą się okazać znaczące.

  • Ochrona przed korozją

Niektóre dodatki do oleju mają również właściwości antykorozyjne, co pozwala na lepsze zabezpieczenie silnika przed negatywnym wpływem wilgoci oraz innych czynników powodujących korozję. W efekcie, silnik będzie mniej narażony na uszkodzenia spowodowane rdzą czy innymi procesami korozyjnymi.